
Woensdag 14 oktober was het inkoopteam van Xandrion samen met Erik van Dijk van Stichting KMVK en keurmeester Pieter Galema te gast bij Marveld Recreatie in Groenlo. Op dit prachtige recreatiebedrijf van eigenaar Edwin Bomers dat vanaf 2007 het Gouden Green Key keurmerk voert, hebben we de mogelijke collectieve oplossingen voor duurzame inkoop geïnventariseerd.
Duurzaam ondernemen in de praktijk
Marveld Recreatie draagt het keurmerk Green Key Goud. Edwin Bomers heeft deze middag laten zien welke maatregelen zij hebben getroffen om aan de eisen voor het keurmerk te voldoen. Een voorbeeld daarvan is het gebruik van een grijs watersysteem. Dit betekent dat het spoelwater van het zwembad en het regenwater gebruikt wordt voor het doorspoelen van de toiletten op het recreatiepark. Ook werken zij met een Warmte Kracht Koppeling, dit is een aardgasturbine die elektriciteit opwekt voor het recreatiepark. Bij de opwekking van elektriciteit komt warmte vrij. Deze warmte wordt weer gebruikt voor het verwarmen van het zwembad. Daarnaast vraagt Edwin zijn hoveniers- en schoonmaakbedrijf een verklaring te tekenen waarin staat dat er uitsluitend gewerkt wordt met milieuvriendelijke materialen/middelen. En zo zijn er nog een groot aantal voorbeelden te noemen. Doordat Edwin naast de verplichte maatregelen ook veel optionele maatregelen heeft getroffen mag hij het Gouden Green Key keurmerk dragen.

(v.l.n.r. Edwin Bomers, Erik van Dijk, Pieter Galema, Marco Witschge en Jeroen Schoolderman)
Brons, zilver of goud
Stichting KMVK stelt de normen waaraan voldaan moet worden om voor de Green Key in aanmerking te komen samen met ondernemers/keurmerkhouders op. Het is een bottum-up systeem om ervoor te zorgen dat de normen en de praktische uitvoering dicht bij elkaar staan. Uiteraard moeten de normen passen binnen de internationale richtlijnen van de Foundation for Environmental Education (FEE). Deze normen verschillen per segment (verblijfsrecreatie, dagrecreatie, strandpaviljoens etc.). De Stichting KMVK heeft voor de keuringen vier keurmeesters in het land. Keurmeester Pieter Galema heeft de eisen voor Green Key voor de verblijfsrecreatie toegelicht. Pieter legt uit dat het Green Key keurmerk behaald kan worden door een aantal verplichte milieumaatregelen te treffen, maar dat het niveau van het keurmerk (brons, zilver of goud) bepaald wordt door het aantal toegepaste optionele maatregelen.
Collectieve oplossingen voor duurzame inkoop
Het Xandrion Inkoopnetwerk heeft onlangs een samenwerkingsovereenkomst getekend met Stichting KMVK die de keurmerken Green Key en Blauwe Vlag uitgeeft. Xandrion wil duurzaam ondernemen bij haar leden stimuleren door de normen voor het behalen van de keurmerken Green Key en Blauwe Vlag te vertalen naar praktische inkoopoplossingen. Doel van deze middag in Groenlo was om te inventariseren welke collectieve inkoopoplossingen de implementatie van Green Key en Blauwe Vlag kunnen vereenvoudigen.
In de komende maanden zal Xandrion naar aanleiding van deze praktijkinventarisatie “hapklare” duurzame inkoopoplossingen bij de verschillende normen voor Green Key en Blauwe Vlag aanbieden. Dit zullen uitgelichte duurzame productpakketten in bestaande Xandrion raamcontracten zijn, maar waar wenselijk zullen ook aanvullende nieuwe duurzame raamcontracten of bulkorders gerealiseerd worden. Tenslotte zal Xandrion een samenwerking aangaan met gespecialiseerde kennispartijen, die op specifieke deelgebieden de aangesloten bedrijven kunnen voorzien van praktische tips en waardevolle informatie. Alle aanwezigen op 14 oktober concludeerden dat op deze wijze duurzaam ondernemen veel makkelijker, aantrekkelijker en leuker zal worden.
Bron: Xandrion
Al 15 jaar is RICN hét inkoopnetwerk in de recreatiesector waar meer dan 450 recreatiebedrijven lid van zijn.
meer informatie >
Via het snelst groeiende inkoopnetwerk Xandrion Horeca bundelen inmiddels ruim 300 zelfstandige hotels, restaurants en zaalbedrijven hun inkoopkracht.
meer informatie >
Aangesloten zijn NOC*NSF, KNHB, KNHS, de Nederlandse Vereniging voor Golfaccommodaties en meer dan 110 sportverenigingen en -accommodaties.
meer informatie >
Meer dan 50 aannemers hebben zich aangesloten het inkoopnetwerk voor en door zelfstandige bouwbedrijven.
meer informatie >
Bedrijven uit álle sectoren besparen via dit facilitaire inkoopnetwerk veel op o.a. adverteren, afvalinzameling, energie, telefonie en verzekeringen.
meer informatie >
"Onze leveranciers worden steeds machtiger, groter en professioneler. Ook wij moeten onze krachten bundelen."
Twan Vermeulen
Camping De Pekelinge
"De belangrijkste reden om aan te sluiten bij RICN, was een enorme verzamelde knowhow in ons vakgebied."
Noud van Rossum
Camping Van Rossum's Troost